راهنمای انواع مدل‌های آستین لباس زنانه

انواع یقه‌های زنانه

مدل و انواع آستین‌ لباس زنانه

اگر فکر می‌کنید مدل و انواع آستین‌ زنانه چیز زیاد مهمی نیست، بهتر است یک دور زیباترین لباس‌هایی که در زندگیتان دیده‌اید و مدل آستینشان را در ذهن خود مرور کنید تا نظرتان عوض شود. مدل آستین لباس زنانه، حتی از مدل یقه آن نیز مهم‌تر است و نقش بسیار مهمی در میزان زیبایی و شیک بودن لباس ایفا می‌کند. می‌توان از مدل نه‌چندان جالب یقه یک لباس زیبا چشم‌پوشی کرد، از مدل آستین آن، هرگز! اما برای افراد شیک‌پوش به خصوص خانم‌ها، که مدل لباس برای آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد لازم است با مدل‌ها و انواع آستین زنانه آشنا شوند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند.

بهترین نکته درباره انواع آستین زنانه این است که می‌توانید مدل دلخواه خود را تقریبا روی هر مدل لباسی امتحان کنید. البته بعضی از انواع آستین زنانه فقط به بعضی از مدل‌های لباس می‌آیند؛ مثلا به مدل لباس‌های اروپایی یا لباس‌های هندی. اگر با خواندن این مقدمه‌ی کوتاه شما هم مشتاق شدید که با انواع آستین زنانه آشنا شوید، پس به شما پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

آستین ساده

آستین ساده و نحوه دوخت

آستین ساده اصلی‌ترین مدل آستین در میان انواع آستین زنانه است. این مدل آستین همان طور که از نام آن پیداست ساده است. آستین ساده با توجه به فرم و اندازه‌ی طبیعی بدن برش می‌خورد و به دلیل این که فرم آن به شکل بدن نزدیک است استفاده از این نوع آستین برای همه‌ی افراد مناسب است.

آستین ساده در اندازه‌های متفاوتی تهیه می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به آستین کوتاه، بلند و سه‌ربع اشاره کرد. اندازه‌ی کوتاه آستین ساده برای تی‌شرت مناسب است، آستین سه‌ربع نیز یکی دیگر از اندازه‌هایی است که برای آستین ساده در نظر گرفته می‌شود که وسط فاصله‌ی بین سرشانه تا مچ یعنی روی آرنج قرار می‌گیرد. وقتی لباسی با آستین سه‌ربع بپوشید دستبند و سایر اکسسوری‌هایتان دیده می‌شود و به همین خاطر به آن آستین دستبند هم گفته می‌شود.

نحوه دوخت آستین ساده (بخش اول)

قبل از اینکه بخواهید آستین لباس را بدوزید باید درزهای سرشانه را بدوزید. ابتدا درزها را صاف کنید سپس آنها را با سوزن ته‌گرد نشانه‌گذاری کنید تا محکم بایستد. و بعد نقاطِ علامت‌گذاری شده را بهم بدوزید. می‌توانید با استفاده از چرخ خیاطی، دوخت مستقیمی حدود نیم اینچ (۱٫۳ سانتی متر) از لبۀ پارچه داشته باشید. مناطق پشت سرشانه را ندوزید. همینطور قسمت‌های یقه و بازو را اصلا ندوزید. در غیر اینصورت لباس ایستادگی خوبی نخواهد داشت. بخش‌های بدنۀ لباس را باز بگذارید.

بخش‌هایی از لباس از قسمت شکم می گذرند و باز گذاشتن این بخش‌ها برای داشتن دوخت ظریف و تخت ضروری است. بنابراین این بخش‌ها را ندوزید. مرکز آستین خود را مشخص کنید. قبل از اتصال و دوختِ آستین به لباس، پیدا کردن نقطۀ مرکز سرشانه امری مهم است.

اینکار به شما کمک می‌کند آستین و سرشانه را در جای درستشان بهم متصل کنید. به این منظور، آستین را در جهت طولی تا کنید و با استفاده از یک تکه گچ، قسمت مرکزی را علامت بزنید. قسمت بازو و آستین را با هم تطبیق دهید. بخش‌های مربوط به بدن را باز بگذارید تا این دو بخش کاملا باز شود و لبه‌های لباس درون آن جای گیرد. سپس یکی از آستین‌ها را بردارید و آنرا طوری برگردانید که سمت روی پارچه بالا و به سمت بدن باشد. اطراف پارچه در قسمت سرشانه را مرتب کنید. آستین را با استفاده از سوزن ته‌گرد به قسمت بازو وصل کنید.

نحوه دوخت آستین ساده (بخش دوم)

لبه‌های آستین در قسمت سرشانه و بازو را بهم وصل کنید. مطمئن شوید که قسمت روی پارچه آستین به قسمت روی بخش بدن وصل شود. برای اطمینان از اینکه آستین بدرستی روی درز بازو قرار می‌گیرد، سوزن زدن را از مرکز سرشانه شروع کنید. قسمت مرکزی سرشانه را مشخص نمایید و این نقطه را به قسمت سرشانه متصل کنید. سپس بقیۀ قسمت‌های آستین را به سرشانه وصل کنید. لبه‌ها را بهم بدوزید. بعد از اینکه آستین را در جای خودش با سوزن ته‌گرد متصل کردید، این قسمت‌ها را با استفاده از چرخ خیاطی بهم بدوزید تا دوخت صاف و یکنواختی داشته باشید و لبه‌ها بدرستی بهم متصل شوند.

با فاصلۀ حدود نیم اینچ (۱٫۳ سانتی متر) از لبه‌های پارچه دوخت را شروع کنید. همینطور که به جلو می‌روید، سوزن ته‌گرد‌ها را جدا کنید. نخ اضافی را بعد از پایان دوخت جدا کنید. مراحلِ پیدا کردن نقطۀ مرکزی، تطابق، سوزن زدن، و دوخت را برای آستین دیگر هم تکرار کنید.

نحوه دوخت آستین ساده (بخش سوم)

باید حتما قبل از اینکه دو طرف لباس را بدوزید، هر دو آستین را بهم متصل کنید. در غیر اینصورت نمی‌توانید کلِ لباس را باز کنید و آنرا صاف و مرتب نمایید. قبل از اینکه ۲ قسمت نهایی را بهم بدوزید، ۴ مرحلۀ آخر را برای آستین دیگر هم تکرار کنید. لباس را پشت و رو کنید و لبه‌ها را صاف کنید. وقتی که هر دو آستین بهم متصل شدند، کل لباس را بردارید و پشت و رو کنید. کوک‌هایی که زدید مشخص هستند. سپس لبه‌های بخش‌های مختلف لباس را صاف کنید تا مرتب شوند. بخش‌های مختلف بدن و قسمت انتهای آستین را هم متصل نمایید. سوزن ته‌گرد‌ها را در مسیر بخش‌های بدن و انتهای هر دو آستین قرار دهید تا آنها را محکم بهم متصل کنید.

استفاده از این سوزن‌ها برای صاف نگه داشتن پارچه در زمانِ دوخت به شما کمک می‌کند. دوخت را در مسیر لبه‌های انتهایی آستین و اطراف بدن ادامه دهید. با استفاده از چرخ خیاطی دوخت مستقیم و صافی در لبه‌های انتهایی آستین و بخش‌های مختلف داشته باشید. حدود نیم اینچ (۱٫۳ سانتی متر) از لبه‌های پارچه بدوزید. همانطور که جلو می‌روید، سوزن ته‌گرد‌ها را جدا کنید. نخ اضافی را بعد از پایان دوخت جدا کنید.

آستین رگلان

آستین رگلان و نحوه دوخت

برش آستین رگلان کاملاً متفاوت است و به گونه‌ای است که به جای این که مانند سایر آستین‌هایی که جدا از لباس دوخته شود از حلقه‌ی سر آستین به لباس با برشی مایل از روی سرشانه روی لباس دوخته می‌شود و در کنار یقه‌ی لباس به تنه‌ی لباس وصل می‌شوند. این برش ممکن است از وسط یقه یا وسط سرشانه شروع شود. به‌خاطر برش متفاوتش، رگلان یکی از آستین‌های فوق‌العاده راحت و در لباس‌های ورزشی و کژوال بسیار پرکاربرد است. همچنین برای استفاده در لباس کودکان نیز پیشنهاد می‌شود.

این آستین برای افرادی با شانه‌های پهن یا افراد قد بلند و چاق بسیار مناسب است. آستین رگلان معمولا به صورت بلند، کوتاه و یا قد کوتاه طراحی می‌شوند، البته آستین رگلان در لباس‌هایی همچون مانتو، پالتو، کت و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در لباس‌های کودکان نیز یکی از مدل‌های آستینی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع آستین برای افرادی که شانه‌های پهنی دارند و یا این که چاق هستند می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد.

روش دوخت آستین رگلان

ابتدا الگو بالاتنه جلو را رسم می‌کنیم اگر دوست داشتید جلوی بلوز دکمه‌دار شود طبق الگو ۲ سانتی‌متر جادکمه و ۴ سانتی‌متر سجاف را در نظر بگیرید. از قسمت سرشانه ۱سانتی‌متر بالا رفته و از کنار گردن خطی رسم کرده طوری که از این ۱سانتی‌متر بگذرد این خط به اندازه سرشانه به علاوه قد آستین می‌باشد. از لبه آستین به صورت عمود نصف دور مچ دلخواه را پایین آمده و به خط سینه (زیرحلقه) یا کف حلقه وصل می‌کنیم.از کنار گردن ۳ سانتی‌متر پایین آمده واین خط رابه صورت هلال به زیرحلقه وصل می‌کنیم. برای اینکه زیردست آزادی مناسبی داشته باشد و حرکت دست راحت باشد ۳ سانتی‌متر از آستین و ۳ سانتی‌متر از پهلو را پایین آمده و زیر حلقه را هلال می‌کنیم.

آستین کیمونو

آستین کیمونو و روش دوخت

یکی از انواع آستین زنانه که از لباس سنتی مردم ژاپن گرفته شده، کیمونو است. آستین کیمونو حلقه‌ی آستین منحنی ندارد و یک تکه پارچه مستطیل شکل است که گاهی یک قسمت اضافی کیسه‌ای دارد. این آستین بسیار گشاد است و تپلی بازوها را پوشش می‌دهد. البته آستین کیمونو بالاتنه را بزرگ‌تر و پرحجم‌تر نشان می‌دهد، پس اگر بالاتنه‌ی لاغری دارید از لباس‌هایی با آستین کیمونو استفاده کنید. آستین کیمونویی در زمینه مدرن اشاره به آستین‌هایی دارد که از بخش کنار سینه گسترده شده‌اند.

آستین‌ کیمونو در بخش‌های کناری گسترد است اما در بخش‌های بالایی تنگ‌تر است. این نوع آستین همراه با قسمت اصلی لباس و روی پارچه‌ی اصلی برش می‌خورد و به صورت جداگانه به لباس دوخته نمی‌شود. طرح کلی مدل آستین کیمونو به گونه‌ای است که طراحان می توانند در خلق مدل‌های مختلف خلاقیت زیادی به خرج دهند و به عبارتی در طراحی این مدل دستشان باز است.

روش دوخت آستین کیمونو

برای طراحی آستین کیمونو یک سانتی‌متر از گوشه شانه بالا رفته به گوشه گردن وصل می‌کنیم در امتداد خط شانه جدید از گوشه شانه قد آستین را اندازه زده (هر اندازه که خواستیم) از انتهای قد آستین مچ نسبت به قد آستین را طوری که کاملاً یک زاویه قائمه به وجود بیاید اندازه می‌زنیم بازو را از خط بالای آستین اندازه زده طوری که به پهلو یا حلقه برسد. از این تقاطع به مچ وصل کرده برای گردی زیر کیمونو از تقاطع بازو به پهلو ۵ سانتی‌متر روی خط پهلو پائین آمده ۵ سانتی‌متر هم داخل آستین شده و هلال را به هم وصل می‌کنیم برای اینکه زیر آستین نکشد از پایین مچ ۱ الی ۵/۱ سانتی‌متر بیرون رفته و به بالای مچ وصل می‌کنیم.

آستین پفی

آستین پوفی و نحوه دوخت

آستین پُفی فرم‌های مختلفی دارد، ممکن است فقط در قسمت سرشانه چین و پف داشته باشد یا در سرشانه و لبه پایینی چین‌دار باشد. بعضی از آستین‌های پفی یک سرآستین باریک و تنگ دارند. این آستین معمولا کوتاه است اما می‌تواند تا آرنج بلند باشد. آستین پفی برای لباس دختربچه‌ها و لباس عروس بسیار پرکاربرد است. فراموش نکنید که اگر شانه‌های پهن یا بازوهای درشتی دارید، به‌هیچ‌وجه سراغ آستین پفی نروید. در مدل آستین پفی می‌توان از خلاقیت و تنوع زیادی استفاده کرد و زیبایی این لباس به اندازه‌ای است که طراحان لباس از آن در طراحی لباس‌های مجلسی و مانتو استفاده می‌کنند.

از جمله تنوع این آستین می‌توان به مدل‌های آستینی که قسمت پایین آن چین‌دار بود و قسمت بالای آن ساده است که معمولاً تا مچ می‌رسند و همچنین آستینی که قسمت بالای آن چین‌دار بوده و قسمت پایین آن ساده است، اشاره کرد که به آستین‌های نوع اول آستین بیشاپ و به آستین‌های نوع دوم آستین فلیپینی گفته می شود.

روش دوخت آستین پفی

از الگوی اولیه‌ی آستین استفاده می کنیم. تمام کنترل‌های آستین مثل دور حلقه دور بازو و دور مچ را انجام می دهیم. قد آستین را به اندازه‌ی دلخواه مشخص می‌کنیم. خط بازو (خط بعد از حلقه آستین) را به ۶ قسمت مساوی تقسیم می کنیم. این نقاط را از بالا به حلقه آستین و از پایین به خط مچ وصل می‌کنیم. بین تمام خط را اوزمان ۳ تا ۱۰ سانتی‌متر می‌دهیم. خط وسط آستین را حتما مشخص می‌کنیم. سپس از خط وسط آستین ۳ الی ۵ سانتی‌متر بالا رفته و منحنی آستین را اصلاح می‌کنیم. سپس الگو را برش زده و روی پارچه دولا می‌اندازیم.

قسمت بالا‌ی آستین را یک سوزن ته‌گرد می‌زنیم. کنترل خط وسط آستین را بسیار حائز اهمیت است. متر را در قسمت بالای آستین (تاج آستین) از خط وسط آستین به سمت دولای باز پارچه امتداد می‌دهیم. بعد از کنترل الگو را به اضافه ۱ سانتی‌متر برای تاج آستین و ۲ سانتی‌‌متر برای درز آن برش می‌زنیم. قسمت خط وسط و جلوی آستین را حتما چرت بزنید. درز آستین را می‌دوزیم. قسمت تاج آستین را نیز دوخت درشت می‌زنیم تا چین‌کش کنیم. مقدار چین باید به اندازه‌ای باشد که با حلقه‌ی لباس برابر باشد. توجه کنید که چین باید روی تمام نقاط حلقه به طور منظم پخش شده باشد. سپس با توجه به جلوی آستین و مماس کردن خط وسط جلو با سرشانه آستین را کوک زده و بعد از پرو چرخ می‌کنیم.

آستین ژیگو

آستین ژیگو و روش دوخت

اگر آستین پفی به خانواده آستین‌های بلند بپیوندد، این مدل آستین شکل می‌گیرد. آستین مدل ژیگو اولین بار در سال ۱۸۲۴ در مدل لباس‌های مردانه و زنانه دیده شد، مدل آستین ژیگو به صورتی است که در بالا پف کرده هستند و به تدریج تا آرنج باریک می‌شوند و در نهایت با یک آستین ساده تا مچ دست امتداد پیدا می‌کند. این مدل استین تقریبا ۶۰ سال بعد یعنی در سال ۱۸۹۰ رونق پیدا کرد و هنوز هم می‌توان استفاده از مدل آستین ژیگو را در برخی از لباس‌ها دید.

نکته‌ی دیگری که در مورد آستین ژیگو باید به آن اشاره کنیم و شاید برایتان جالب باشد این است که نام این آستین از ران گوسفند و گوساله گرفته شده است. این نامگذاری به این علت است که فرم این آستین دقیقا شبیه به ماهیچه‌ی ران گوسفند و گوساله است. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از این نوع مدل آستین در لباس به هر کسی نمی‌آید و این مدل آستین بیشتر به افرادی می‌آید که اندامی ظریف داشته باشند.

نحوه دوخت آستین ژیگو

ابتدا پارچه را به نسبت دور سینه ۲۰ الی۲۷ سانتی‌متر به علاوه ۶ سانتی‌متر چهارلا می‌کنیم. از چهارلای باز ۶ سانتی‌متر داخل رفته و تا پایین آستین می‌کشیم. بعد از ۶ سانتی‌متر به نسبت دور سینه گشادی آستین را بکشید. برای قوس آستین ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر پایین رفته و خط قسمت بالای آستین را رسم می‌کنیم. قد آستین را اندازه گرفته، آن را منهای ۱۵ سانتی‌متر می‌کنیم و از زیر بغل بعد از قوس آستین پایین می‌رویم. برای مچ آستین بعد از ۶ سانت وسط مستطیل علامت گذاشته از وسط آستین ۴/۱ سانتی‌متر دور مچ به اضافه ۲ سانتی‌متر به سمت چپ و همان اندازه به سمت راست بروید. سپس دو طرف خط‌های آستین را رسم کنید.

سمت روی آستین به موازات قوس آستین گرد می‌شود. قسمت روی آستین درز می‌خورد. ابتدا برش آستین را دوخته، سپس قسمت بالای آستین را چین می‌دهیم. معمولاً برای این مدل آستین چین را جمع کرده و به قسمت بالای آستین حدود ۱۵ سانتی‌متر چین می‌دهند بعد به لباس وصل می‌کنند.

آستین کلوش

آستین کلوش و روش دوخت

آستین کلوش که به آن bell یا زنگوله‌ای هم گفته می‌شود، آستین کلوش در میان انواع آستین زنانه بسیار پرطرفدار است. در برش آن روشی شبیه به برش دامن کلوش استفاده می‌شود با این تفاوت که حلقه آستین دارد و در قسمت بازو خیلی گشاد نیست. اوج گشادی آن از آرنج شروع شده و تا پایین ادامه می‌یابد. حتی گاهی قسمت کلوش جدا برش می‌خورد و از آرنج به قسمت ساده‌ بالا اضافه می‌شود. این نوع استین‌ها به دلیل این که باعث می شوند بازوی فرد لاغرتر به نظر برسد برای افراد چاق بسیار مناسب است.

میزان بلندی و کوتاهی این آستین متنوع است اما اگر از آستین کلوش بلند با پارچه‌های حجم‌دار و آهاردار استفاده می‌کنید، حواستان باشد که برای افرادی با چاقی شکم و پهلو یا باسن مناسب نیست. زیرا حجم آستین دقیقا در راستای حجم اضافی بدن قرار می‌گیرد. برش این نوع آستین شبیه به دامن کلوش است ولی تفاوتی که با دامن کلوش دارد این است که حلقه آستین دارد و در قسمت بازو خیلی هم گشاد نیست. نکته دیگری که در مورد این نوع آستین‌ها باید به آن اشاره کنیم این است که برای این که این نوع استین‌ها به لباس مدل زیبایی بخشد در این نوع آستین‌ها از تور دوزی، تزئین و … استفاده می‌شود.

روش دوخت آستین کلوش

برای دوخت آستین کلوش مستطیلی به طول قد آستین و به عرض نصف دور بازو درست می‌کنیم. برای شیب آستین حدودا ۸ تا ۱۶ سانتی‌متر پایین آمده یک خط اریب می‌کشیم. الگوی آستین را سه قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم از علامت اول ۱/۵ الی ۲ سانتی‌متر بالا می‌رویم و از علامت سوم نصف می‌کنیم. ۱ سانتی‌متر پایین آمده و هلال آستین را طوری می‌کشیم که از ۲ سانتی‌متری که بالا رفتیم رد شود . بعد علامت‌ها را مستقیم به طرف پایین خط می‌کشیم. قسمت هلال را قیچی می‌زنیم. پارچه را دولا تا زده طوری آستین را قرار می‌دهیم که انتهای آستین یک خط صاف پیدا کند. روی پارچه گذاشته و طرفین را به صورت گرد در می‌آوریم.

آستین خفاشی

آستین خفاشی و رویه دوخت

آستین خفاشی در میان انواع آستین زنانه شکل و شمایل عجیبی دارد اما این شکل عجیب باعث نشده ذره‌ای از جذابیت آن کاسته شود. آستین خفاشی دقیقا برشی شبیه بال‌های خفاش دارد. این آستین به صورت یکسره یا جدا در امتداد تنه‌ی لباس برش می‌خورد. بسیار گشاد است و درواقع حلقه آستین ندارد. آستین خفاشی بسته به این‌که پارچه از چه جنسی باشد و یا میزان گشادی آستین تا چه حد باشد می‌تواند برای اندام‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. گاهی چاقی برخی اندام‌ها را پنهان می‌کند و گاهی به اندام‌های لاغر حجم اضافه می‌کند. در قسمت زیر بغل و دور حلقه آستین گشاد است اما به تدریج روی مچ لباس جمع و تنگ می‌شود و حالتی خاص به فرم لباس می‌دهد. این مدل آستین معمولا بلند است و بیشتر در لباس‌های مجلسی پوشیده که از جنس پارچه‌های نرم و ظریف تهیه می‌شوند کاربرد دارد.

دوخت آستین خفاشی

از الگوی آستین کیمونو استفاده می‌کنیم. خطی از مرکز زیر بغل تا منحنی گردن رسم می‌کنیم و این خط را قیچی می‌زنیم. به اندازه مورد نیاز اوزمان می‌دهیم که معمولاً بین مقدار ۸ الی ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد. دوباره منحنی زیر بغل را طراحی می‌کنیم.

آستین نامتقارن (فانتزی)

آستین فانتزی و نحوه دوخت

مدل آستین فانتزی یکی از مدل آستین‌های پرطرفدار و زیبا است که می‌توان از آن برای مانتو، لباس‌های مجلسی و انواع بلوز‌های دخترانه و زنانه استفاده نمود. به دلیل این که هر روزه خلاقیت در مدل‌های آستین بیشتر می‌شود مدل‌های عجیبی از آستین لباس که تا کنون دیده نشده‌اند نیز بیشتر وارد دنیای مد می‌شوند. یکی از این مدل‌های خلاقانه مدل‌های آستین نامتقارن و فانتزی است، برای مثال مدل‌های نامتقارن آستین، برش‌هایی روی آرنج و قسمت‌های دیگر لباس، آستین‌های چین خورده و چند لایه، آستین‌های دارای حالت گلبرگی، سرشانه‌های باز لباس و … همه از جمله مدل‌های آستین نامتقارن و فانتزی هستند. این مدل‌ها تا جایی روی لباس اهمیت دارند که به لباس فرمی خاص و متفاوت می‌دهند و باعث می‌شوند که آستین به عنصری تاثیرگذار در لباس تبدیل شود.

دوخت آستین نامتقارن

از تاج آستین تا هر اندازه‌ای که خواستیم حالت چین‌کش داشته باشد را اندازه می‌زنیم و یک خط افقی می‌کشیم. از این خط با فاصله‌های ۳ الی ۴ سانتی‌متر خطوط افقی منظمی تا بالا می‌کشیم. خط وسط آستین را تا سرخط اولی که کشیده بودیم، قیچی می‌زنیم و خطوط افقی را از خط وسط آستین طوری قیچی می‌کنیم که در دو طرف آستین به یک نقطه وصل باشد و بین هر برش ۲ الی ۳ سانتی‌متر اوزمان می‌دهیم تا مجموع میزان اوزمان‌ها ۱۵ ای ۲۰ سانتی‌متر شود.

در آخر دقت شود که طول هر دو قسمت اوزمان داده شده، با هم برابر باشد تا در هنگام دوخت به مشکل برنخوریم. الگو را روی پارچه گذاشته و به همین شکل برش می‌زنیم. دو تکه بالای آستین را که اوزمان داده بودیم، بهم می‌دوزیم. با درجه درشت چرخ روی آن چرخ می‌کنیم و نخ زیر را می‌کشیم تا میزان اضافه چین بخورد و اندازه اول آستین بدست آید و مثل آستین معمولی وصل می‌کنیم.

دیدگاه‌ها ۰