اصطلاحات رایج در بازار پارچه

اصطلاحات رایج در بازار پارچه

اصطلاحات پارچه

در بازار خرید و فروش هر محصولی، اصطلاحاتی بین فروشندگان و مشتریان رد و بدل می شود که گاه برای تازه‌کاران مبهم و گیج کننده است. آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار پارچه برای هر فعال در این حوزه، چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار ضروری است. تعداد اصطلاحات رایج در بازار پارچه زیاد نیست، ولی برای مبتدیان، به خصوص کارگاه‌های تولیدی تازه تأسیس، در ابتدا مانند یک غول ذهنی به نظر می‌رسد. مشکل اصلی از آنجا آغاز می‌شود که به علت خجالت یا هر دلیل دیگر در مورد این واژه‌ها سوال نمی‌شود. شناخت این اصطلاحات ساده در معاملات و ثبت سفارشات به شما کمک زیادی می‌کند. حداقل سود آشنایی با اصطلاحات رایج در بازار پارچه برای خریدار این است که فروشنده متوجه تازه‌کار بودن او نمی‌شود و در قیمت دادن بی‌پروا نخواهد بود.

یارد

واحد اندازه‌گیری متعارف پارچه در بازار جهانی یارد می‌باشد. یارد مانند متر، واحد اندازه‌گیری طول و معادل با ٩١۴ میلی‌متر یا ٩١ سانتی‌متر است. واحد اصلی اندازه‌گیری طول در ایران، متر معادل با ١٠٠ سانتی‌متر است. به همین دلیل پارچه‌های تولید ایران برحسب متر اندازه‌گیری می‌شوند. این در حالی است که در اکثر کشورها واحد اندازه‌گیری طول بر حسب یارد است.

پارچه‌های خارجی موجود در ایران بر حسب یارد هستند. شما در موقع داد و ستد پارچه‌های خارجی فقط کلمه یارد را می‌شنوید. در بازار پارچه هر یارد را به اندازه ٩٠ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. نکته‌ای که به آن باید توجه داشته باشید، این است که وقتی قیمت یک پارچه خارجی را سوال می‌کنید و برای مثال فروشنده قیمت آن را ۱۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند، منظور او این است که هر یارد، معادل ۱۰۰ هزار تومان است نه هر متر معادل ۱۰۰ هزار تومان! در حالی که یارد از متر ۱۰ سانتی‌متر کمتر است. اکثر پارچه‌های خارجی به صورت طاقه‌های ۵٠ یاردی هستند که معادل ۴۵ متر می‌شوند.

عرض و طول پارچه

هر پارچه‌ای عرضی ثابت و طولی متغیر دارد. این طول تا آنجا محاسبه می‌شود که پارچه برش بخورد. عرض پارچه‌ها با توجه به نوع مصرف و الگو، محاسبه می‌شود. سپس در کارخانه تولید و بعد از طاقه‌پیچی در طول معینی برش داده می‌شود. در نتیجه طول پارچه، همان متراژ طاقه یا توپ پارچه است.

عرض پارچه در قیمت یک پارچه مشابه با همان جنس و کیفیت، تاثیرگذار است. برای مثال پارچه تترونی با عرض ١۵٠ سانتیمتر از همان جنس و کیفیت پارچه تترونی با عرض ٩٠ سانتیمتر، قیمت بیشتری دارد. خریدار باید با توجه به نوع مصرف و یا الگوی دوخت، عرض پارچه مورد نظر را انتخاب کند.

معمولاً پارچه‌های لباسی در عرض ۱۴۰ سانتی‌متر یا ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. در مواردی نادر ممکن است بسته به مصرف پارچه، عرض پارچه ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۰، ۱۶۰ یا ۱۸۰ سانتی‌متر باشد. معمولاً عرض پارچه‌های پرده‌ایِ استاندارد، ۳متر‌عرض می‌باشد.

طاقه پارچه

طاقه پارچه

یکی از اصطلاحات رایج در بازار پارچه، طاقه پارچه است که گاه به اشتباه تاقه نوشته می‌شود. در زبان عامیانه به آن توپ پارچه نیز می‌گویند. البته در بازار بیشتر از کلمه طاقه استفاده می‌شود.

طاقه‌های پارچه از نظر ظاهری به صورت استوانه‌ای شکل یا به صورت مکعب مستطیل هستند. در اصطلاح به طاقه‌های استوانه‌ای شکل، رول گفته می‌شود. طاقه‌های مکعب مستطیلی شکل، طاقه کتابی نامیده می‌شوند. عرض طاقه همیشه به معنای عرض پارچه نیست. کارخانه‌ها در طاقه‌پیچی، گاهی پارچه را به صورت یک‌لا و گاهی به صورت از وسط تاشده (دولا) می‌پیچند. برای مثال، عرض طاقه کتابی پارچه‌ای با عرض ١۵٠ سانتی‌متر برابر با ٧۵ سانتی‌متر است، زیرا پارچه از وسط تاشده است.

روش قیمت‌دهی در بازار پارچه

قیمت پارچه

روش قیمت‌دهی پارچه‌های ایرانی (بر حسب متر) و پارچه‌های خارجی (برحسب یارد) یکسان است. در بازار همیشه روش قیمت‌دهی، بر حسب قیمت یک متر و یا یک یارد از طول پارچه است. توجه داشته باشید که در سایت اِیس‌مارکت همه قیمت‌ها بر حسب متر می‌باشند.

کارخانجات نساجی و عمده‌فروشان پارچه نیز به همین صورت به مشتری قیمت می‌دهند. با توجه به این که متراژ طاقه پارچه‌ها متقاوت است، به جای پرسش درباره قیمت هر توپ پارچه، نرخ هر واحد طول را از فروشنده یا کارخانه سوال کنید. بعضی از مشتری‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که قیمتی که فروشنده می‌گوید، بر حسب یک متر مربع است. اما همانطور که گفته شد، هر پارچه‌ای عرض خاص خود را دارد و این عرض ثابت است. برای مثال اگر فروشنده قیمت پارچه‌ای با عرض ۳ متر را، ۶۰ هزار تومان بگوید، منظورش این است که قیمت هر ۱ متر طول در ۳ متر عرض برابر با ۶۰ هزار تومان است. به زبان ساده‌تر در قیمت‌دهی پارچه، منظور قیمت مساحت ۱ متر طول در عرض پارچه است.

پارچه دورو و یک‌رو

پارچه دورو به پارچه‌های اطلاق می‌شود که بتوان از هر دو طرف آن استفاده کرد. معمولاً این رنگ دو طرف این پارچه‌ها متفاوت می‌باشد یا یک طرف براق‌تر است. بر خلاف پارچه دورو، در پارچه‌های یک‌رو فقط یک طرف پارچه قابل استفاده می‌باشد. این پارچه‌ها دارای پشت و رو می‌باشند که طرف پشت آن دیده نمی‌شود و پنهان می‌ماند.

پارچه کش دوطرف‌کش و یک‌طرف‌کش

پارچه‌های لباسی در دو نوع ثابت و کش عرضه می‌شوند که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. به پارچه‌ای که هم طول و هم عرض آن‌ها کش بیاد، دوطرف‌کش گفته می‌شود اما اگر فقط یک طرف پارچه کش بیاد، به آن پارچه یک‌طرف‌کش گفته می‌شود. معمولاً در ۹۹% پارچه‌های یک‌طرف‌کش لباسی، پارچه به عرض کش میاد و طول آن ثابت است که باعث خوش‌دوخت شدن لباس می‌شود.

معمولاً پارچه‌هایی که کش می‌آیند نسبت به پارچه‌های ثابت، لخت‌تر، راحت‌تر و خوش‌دوخت‌تر می‌باشند که پارچه‌های دوطرف‌کش نسبت به پارچه‎های یک‌طرف‌کش لخت‌تر می‌باشند. پارچه‎های ثابت که کش نمی‌آیند در لباسهایی که نیاز به ایستادگی بیشتر (مانند لباس عروس) دارند، استفاده می‌شوند.

انعطاف‌پذیری پارچه

انعطاف‌پذیری پارچه به سه دسته لخت، متوسط (عادی) و آهاردار تقسیم‌بندی می‌شود که هرچقدر آهار پارچه بیشتر باشد ایستایی پارچه بیشتر می‌شود. معمولا آهار پارچه با ضخامت آن رابطه مستقیم دارد و با افزایش ضخامت پارچه انعطاف‌پذیری آن کم می‌شود. به عنوان مثال از پارچه‌های نازک‌تر مانند حریر در شال یا آستین لباس و … استفاده می‌شود اما از پارچه‌های ضخیم‌تر مانند ساتن آمریکایی در لباس عروس استفاده می‌شود.


توجه: در این مقاله سعی نمودیم تا اصلاحالات پارچه را به زبان شیوا و ساده بیان کنیم تا راهنمای کاربران مبتدی‌تر باشد. امیدواریم که از این مقاله استفاده کافی برده باشید هرچند که به احتمال زیاد اکثر کاربران به این موارد آشنایی کافی داشته‌اند. این مقاله به مرور و با توجه به نیاز و سوالات مطرح شده توسط کاربران سایت آپدیت می‌شود و موارد جدیدتری به آن اضافه خواهد شد. علاوه بر این در آینده با مقالات حرفه‌ای و تخصصی‌تر با شما همراه خواهیم بود.

برای آشنایی بیشتر در رابطه با جنس پارچه‌ها می‌توانید مقالات آموزشی “انواع پارچه‌ها” یا “پارچه مناسب برای انواع فصل‌ها” را مطالعه فرمائید.

 

دیدگاه‌ها ۰