راهنمای انواع مدل‌های یقه لباس زنانه

انواع مدل یقه

مدل یقه‌های لباس مجلسی زنانه

طراحان لباس مجلسی معمولاً بر اساس سبک کار خود یا مدل‌هایی که در آن برهه زمانی ترند شده باشند، روی بخشی از لباس مجلسی مانور می‌دهند، امروز نیز ما می‌خواهیم به انواع یقه‌های لباس زنانه بپردازیم. خلاقیت طراح می‌تواند روی انتخاب پارچه لباس، مدل دامن، قد دامن، مدل آستین و یا مدل یقه لباس خودنمایی کند. در این میان، یقه به دلیل نزدیک‌تر بودن به چهره و موها، نقش به سزایی در ظاهر فرد دارد. در این مقاله به بررسی مدل یقه‌هایی می‌پردازیم که اخیرا بیشتر مورد توجه طراحان لباس مجلسی زنانه بوده‌اند.

هرکدام از این مدل‌ها برای یک فرم بدنی خاص طراحی شده و با اکسسوری‌ها و متریال‌‌های ویژه‌ای ترکیب می‌شود. یقه یکی از اجزای مهم در طراحی هر لباس است که استایلیست‌ها و طراحان لباس به آن توجه ویژه دارند. این عنصر، نقش موثری در زیبایی فرم صورت و اندام شما داشته و رکن مهمی در زیباشناسی لباس محسوب می‌شود. یقه یکی از عناصر تاثیرگذار در طراحی مد مفهومی است که انقلابی در فشن به راه انداخته است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با داستان واقعی یقه‌های امروز که عموماً ترکیبی از همان یقه‌های ساده دیروزی است آشنا کنیم و کاربرد و نقش آن را در طراحی استایل بانوان تشریح نماییم.

مدل یقه گرد

یقه گرد یکی از مهم‌ترین انواع یقه‌های زنانه

یقه گرد

یقه گرد اولین یقه‌ای است که باید بشناسیم و در میان انواع یقه‌های زنانه بسیار پر طرفدار است، درواقع پایه همه یقه‌هاست. یقه گرد خطی منحنی و قرینه دور گردن است، یکی از انواع یقه‌های زنانه که معمولا به خاطر سادگی تاثیر چندانی روی چهره و استایل ندارد و برای اغلب افراد مناسب است. یقه‌ی گرد اولین و ساده‌ترین مدل یقه لباس است که در برخی طراحی‌های لباس مجلسی نیز آن‌ را می‌بینیم. اگر قصد دارید مدل دامن یا آستین‌ها را چشمگیر و پرطرح انتخاب کنید، بهتر است یقه لباس گرد باشد. کاربرد بعدی یقه گرد در مواقعی‌ست که قصد دارید تزئینات زیادی روی لباس کار کنید یا گردنبد بزرگی روی آن بپوشید.

در این مواقع هرچه یقه لباس ساده‌تر انتخاب شود، کار شما راحت‌تر است. اگر قصد طراحی و دوخت لباس مجلسی با پارچه‌ی گل‌دار را دارید، یقه‌ی گرد بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. کاربرد بعدی یقه‌ گرد برای افرادیست که چهره‌هایی کشیده و استخوانی دارند چرا که این مدل یقه، به گرد نشان دادن صورت فرد کمک می‌کند. انتخاب اکسسوری‌های جسورانه و بزرگ روی این لباس کار راحت‌تری نسبت به یقه‌های پرکار است. در طرح‌های هاوایی که از ترندهای پرطرفدار اخیر هستند نیز مدل یقه‌ی گرد زیاد به چشم می‌خورد.

این نوع یقه لباس به صورت منحنی، دور گردن قرار می‌گیرد. یقه‌های گرد صورت را گرد و پرتر نشان می‌دهند و برای صورت‌های استخوانی و لاغر‌تر مناسب هستند. هر چه میزان بازی یقه بیشتر باشد، بالاتنه پرتر دیده می‌شود. میزان بازی یقه گرد می‌تواند تا نزدیکی حلقه آستین باشد اما باید توجه کرد که این اندازه از بازی یقه برای اشخاصی با سرشانه معمولی بهتر است. فراموش نکنید که یقه گرد تا حدی گردی صورت را بیشتر نمایان می‌کند پس اگر از گردی صورت خوشتان نمی‌آید بهتر است سراغ یقه گرد نروید.

روش دوخت یقه گرد (مرحله اول)

برای دوخت انواع یقه‌های زنانه روش مشابه و آسانی وجود دارد. دوخت یقه گرد به این صورت است که الگوی بالاتنه پایه جلو و پشت رسم می‌کنیم. مقدار باز بودن یقه را تعیین کنید، این مقدار دلخواه می‌باشد.اگر خواستیم یقه کاملا کیپ باشد به اندازه یک یا دو سانتی‌متر از گودی یقه بر روی الگو پایین می‌آییم و سپس به صورت هلالی به سرشانه وصل می‌کنیم. البته اندازه نرمال برای باز بودن یقه وسط خط گردن و کارور می‌باشد. این نقطه را مشخص می‌کنیم و خط هلالی به سرشانه وصل می‌کنیم.

اگر بخواهیم لباس فرم زیباتری داشته باشد برش از کارور را روی لباس می‌دهیم ولی اگر نخواهیم که برش داشته باشیم می‌توانیم فقط پنس جلو و پشت را از پشت روی الگو بگذاریم و با سنجاق علامت‌گذاری کنیم و سپس پنس را بر روی لباس ببندیم و چرخ کنیم.

برای الگوی پشت نیازی به باز کردن گودی نداریم. فقط آن را روی پارچه می‌اندازیم و با فاصله‌های گفته شده می‌بریم. اگر خواستیم که مقدار بازی یقه از روی سرشانه بیشتر باشد یعنی مثلا دو سانت سرشانه لباس از گردن فاصله داشته باشد، کافی است از روی الگو از سمت سرشانه به اندازه دو سانت به عقب برویم و بعد از محل بازی گردن که قبلا تعیین کرده بودیم خط هلالی را رسم می‌کنیم که در اینجا حتما باید بر روی الگوی پشت نیز تغییرات را اعمال کنیم یعنی از روی سرشانه پشت نیز دو سانتیمتر به عقب برویم و هلال پشت گردن را تعیین می‌کنیم. الگوی بالاتنه پایه جلو و پشت را رسم می‌کنیم.

روش دوخت یقه گرد (مرحله دوم)

چون پارچه را به همین نحو نمی‌توانیم بپوشیم، باید برای یقه جلو و پشت سجاف در بیاوریم. این کار به این صورت است که پارچه‌های بریده شده جلو و پشت را از قسمت روی آن بر روی لبه موازی با ترکی پارچه می‌اندازیم و با صابون دور آن را خط می‌کشیم. از تمامی قسمت‌ها به اندازه ۴ الی ۵ سانتی‌متر پایین می‌آییم و علامت می‌زنیم. سپس دور تا دور آن را می بریم و بر قسمت روی پارچه آن را می‌دوزیم. برای برگرداندن آن کافی است که چند تا چِرت روی قسمت دولای پارچه بزنیم تا یقه به صورت کاملا صاف بایستد. سپس باید یقه را کاملاً اتوکشی کنید.

بعد از اتمام این کار باید قسمت‌های پایین یقه را با پس‌‌دوزی به پارچه متصل کنید. اگر نخواستید برای لباس سجاف در بیاورید می‌توانید به جایش از نوار اریب استفاده کنید. به صورتی که دور تا دور یقه را نواردوزی کنید. حالا هر دو قسمت پشت و جلوی پارچه را از سمت گل‌دار (یا به عبارتی روی پارچه)  بر روی هم بگذارید. با فاصله ۳ سانتی‌متر از سمت پهلوها، آنها را به هم کوک بزنید. بعد سرشانه‌ها را روی هم گذاشته با فاصله ۱٫۵ سانتی‌متر از بالا آنها را کوک بزنید. حال لباس برای پرو آماده است. اگر میزان تنگ و گشاد بودن پارچه خوب بود، از روی کوک‌ها چرخ کنید. سپس نخ کوک را با بشکاف از درزها بیرون بیاورید. پایین لباس را تو بگذارید و لباس یقه گرد شما حاضر است.

یقه چهارگوش (مدل خشتی)

یقه چهار گوش مدل دوم از انواع یقه‌های زنانه

یقه خشتی

یکی دیگر از یقه‌های خطی یقه خشتی با فرم مربع یا مستطیل است. زوایای یقه خشتی را می‌توانید برطبق ویژگی‌های صورت و گردن تغییر دهید. یقه خشتی همانقدر که مناسب افرادی با صورت مثلثی است، برای افرادی با صورت مستطیل و چانه چهارگوش نامناسب است و بهترین فرم صورت برای پوشیدن یقه خشتی فرم بیضی است.

در این یقه هم اگر بازی یقه به سمت پایین باشد و در سرشانه یقه باز نباشد می‌تواند بر کشیدگی گردن تاثیر خوبی بگذارد ولی در غیر این صورت حتی ممکن است گردن کوتاه و پهن هم به نظر بیاید. این نوع یقه لباس از خط‌های شکسته و زاویه‌دار تشکیل می‌‌شود. یقه خشتی برای صورت‌های استخوانی مناسب نیست زیرا حالت استخوانی چهره را تشدید می‌کند. این نوع یقه را می‌توان با زاویه کم‌تر و به شکل منحنی نیز طراحی کرد.

نحوه دوخت یقه خشتی

برای دوخت یقه خشتی از الگوی پایه (اولیه) استفاده می­‌شود. قسمت پشت لباس به سلیقه خودمان بستگی دارد که ساده یا بصورت خشتی باشد. در قسمت جلو الگوی گشادی یقه را از گودی گردن پایین رفته و از گوشه گردن روی شانه به دلخواه وارد شانه شده روی الگو این نقطه اندازه زده را با دو خط مستقیم به هم وصل می­‌کنیم.سپس از نقطه‌ه­ای که این دو خط به هم تقاطع پیدا کرده‌­­اند به اندازه ۱ تا ۱٫۵ سانتی‌­متر به طرف وسط جلو رفته به نقطه علامت زده در روی شانه وصل می‌­کنیم.

این کار را برای این انجام می­‌دهیم که خط پایین یقه خشتی شل نایستد. باید توجه داشت که به سجاف لایه چسبانده می­‌شود و بعد از دوخت آن به لباس حتماً زاویه‌ها تا دوخت باید پرت بخورد تا راحت برگردد. قسمت هاشور از الگو جدا می­‌شود. مقدار پارچه مورد نیاز: یک قد بلوز + یک قد آستین با عرض ۱۵۰ می‌باشد برای سایز زیر ۴۲ برای سایز بالای ۴۲ دو قد بلوز با عرض ۱۵۰ نیاز داریم. این مقدار پارچه برای کلیه بلوزها می‌باشد.

یقه V (یقه هفتی)

 یقه هفتی و طرز دوخت آن

یقه هفتی

اگر در گروه افرادی هستید که اندام شما هرم وارونه است یعنی بالاتنه شما نسبت به پایین تنه‌تان بزرگ است، در میان انواع یقه‌های زنانه بهترین انتخاب برای شما پیراهن، تی‌شرت و بلوز یقه هفت است چون لباس‌های یقه‌‌هفت برخلاف یقه‌‌گرد، درشتی بالاتنه را می‌پوشاند و کوچک‌تر نشان می‌دهد. یقه هفت در مقایسه با یقه گرد جلوه رسمی‌تری داردو یکی دیگر از انواع یقه رنانه پرطرفدار می‌باشد. لباس‌های یقه هفت علاوه بر اینکه همیشه استایل خاص خودشان را حفظ می‌کنند یک امتیاز مثبت دیگر هم دارند.

این یقه‌‌‌‌ها هرقدر طویل‌تر باشند به متناسب نشان دادن شانه‌‌های پهن و عریض کمک بیشتری می‌کنند. کاربرد دیگر این یقه‌‌‌‌ها بلندتر نشان دادن بالاتنه است. یقه‌ هفتی این روزها کاربرد زیادی در طراحی لباس مجلسی پیدا کرده و حتی برخی تولید کنندگان لباس عروس نیز از این مدل در محصولات خود استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این مدل یقه را با گردنبند‌های بلند همراه کنید.

روش دوخت یقه هفتی

برای دوخت و تبدیل الگوی اولیه به یقه ۷ از گوشه گردن ۲ سانتی‌متر داخل شده از گودی گردن ۱۴ سانتی‌متر پایین آمده اریب به هم وصل می‌کنیم. اگر مقدار بازی یقه از گودی گردن ۱۲ سانتی‌متر بیشتر باشد، در وسط خط هفت یک ساسون با طول ۶ یا ۷ و عرض ۲ سانتی‌متر در الگو می‌گیریم طوری که خط بالا که به طرف سرشانه است روی خط پائین ساسون بخوابد در این صورت سرشانه کمی به جلو آمده با خط صاف این شکستگی را آرایش می‌دهیم.

۵ تا ۷ سانتی‌متر برای سجاف وارد شانه شده موازی با خط یقه ۱۰ سانتی‌متر از انتهای یقه ۷ سانتی ‌متر پایین آمده به هم وصل می‌کنیم، تمام نقاط نقطه‌چین را روی کاغذ رولت رسم کرده و وسط قسمت جلو را روی دولای بسته انداخته دور تا دور یک سانتی‌متر زاپاس می‌گذاریم سپس سجاف را کامل برش می‌زنیم. برای یقه هفت جلو باز ۲ سانتی‌متر به وسط جلو برای جادکمه لباس اضافه کرده خط یقه را ادامه داده تا به صورت اریب ۲ سانتی‌متر جادکمه را قطع کند. اگر بخواهیم یقه هفت ما کمی هلالی باشد شکستگی که به وسیله ساسون یقه به وجود آمد با خط هلال آرایش می‌دهیم. مقدار پارچه مورد نیاز: یک قد بلوز + یک قد آستین با عرض ۱۵۰ می‌باشد برای سایز زیر ۴۲ برای سایز بالای ۴۲ دو قد بلوز با عرض ۱۵۰ نیاز داریم. این مقدار پارچه برای کلیه بلوزها می‌باشد.

یقه هالتر

یقه هالتر و نحوه دوخت آن

یقه هالتر

یقه هالتر یک انتخاب مناسب برای طراحی لباس مجلسی است. این مدل یقه که دور گردن بسته می‌شود را معمولاً در لباس مجلسی‌های بدون آستین می‌بینیم. اگر مایلید شانه‌های خوش فرم شما زیر یقه و آستین لباس مجلسی پنهان نشود، این مدل یقه کاملا برای شما مناسب است. یقه هالتر در میان انواع یقه‌های زنانه این قابلیت را داراست تا با پارچه اصلی لباس طراحی شود و یا با یک متریال نازک‌تر مثل تور یا حریر، به عنوان یقه تزئینی روی یقه مدل قلبی یا دکلته سوار شود. مدل یقه هالتر اغلب به شکل پشت باز طراحی می‌شود و به دلیل باز بودن کامل شانه‌ها و دست‌ها در این مدل لباس، برای کسانی که لباس شب‌های پوشیده را ترجیح می‌دهند گزینه‌ی مناسبی نیست.

روش دوخت یقه هالتر

برش و دوخت یقه هالتر در میان انواع یقه‌های لباس زنانه بسیار ساده‌ می‌باشد. برای دوخت این لباس ابتدا الگوی بالاتنه را رسم می‌نماییم و قد لباس را به اندازه دلخواه به الگو اضافه می‌نماییم. الگو را از قسمت یقه برش نمی‌زنیم و می‌گذاریم به همان صورت بماند. الگو را با اضافات برای دوخت روی پارچه برش می‌زنیم. برای الگوی پشت هم می‌توانید برش را از خط سینه مثل الگوی جلو برش بزنید. از نوک سرشانه نیز خطی به انتهای حلقه رسم کنید.

از قسمت بالا پارچه را تا و دوخت کنید و نوار را از آن رد کنید برای پشت نیز همین کار را تکرار نمایید. کناره‌ها را نیز به اندازه‌ی یک سانت تا زده و دوخت کنید . برای قسمت کمر از کش ماسوره و یا کمر‌بند استفاده کنید. این لباس مناسب افراد باردار می‌باشد. برای افراد معمولی نیز می‌توان لباس را از قسمت دامن به صورت کوزه‌ای برش زد.

مدل یقه قایقی

یقه قایقی و روش دوخت آن

یقه قایقی

یکی از انواع یقه که به خاطر شباهت به سیلوئت و خط قایق با نام قایقی معرفی می‌شود، از دو خط افقی در جلو و پشت لباس تشکیل می‌شود و هرچه این دو خط افقی به خط شانه نزدیک‌تر باشند گردن کوتاه‌تر و صورت گردتر به نظر می‌رسد. به خاطر امتداد خط افقی در شانه و تاکید بیش از حد بر آن، یقه قایقی برای افرادی که شانه پهن و استخوان بندی درشتی در قسمت شانه هستند چندان مناسب نیست. مدل قایقی به یقه‌ای اطلاق می‌شود که به صورت یک منحنی باز دو شانه را به هم وصل می‌کند. این مدل یقه برای افرادی که بالاتنه پهن و هیکل چهارشانه دارند توصیه نمی‌شود چرا که به پهنای شانه اضافه می‌کند.

این مدل با اینکه به دلیل نوع خاص دوخت، در حرکت رو به بالای دست‌ها محدودیت ایجاد می‌کند با این حال طرفداران زیادی در بین طراحان لباس مجلسی دارد. پارچه‎های لمه، اطلس، گیپور و ریون انتخاب‌های مناسبی برای دوخت یقه قایقی هستند. یقه قایقی را بهتر است با اکسسوری‌های کوتاه و ظریف همراه کنید.

روش دوخت یقه قایقی

برای دوخت یقه گرد از الگوی پایه (اولیه) استفاده کرده در این مدل بازی یقه از طرفین بیشتر است. از گودی یقه ۲ سانتی‌متر پائین رفته و از گوشه گردن ۷ سانتی‌متر وارد شانه شده و به صورت هلال کشیده به هم وصل می‌کنیم. باید توجه داشت که این مدل یقه در موقع پوشیدن حتماً مقدار باقیمانده شانه درست در انتهای شانه قرار بگیرد و به طرف گردن نیاید در غیر این صورت یقه ما خوش فرم نمی‌ایستد. از یقه پشت گوشه گردن ۲ سانتی‌متر پائین آمده و از گوشه گردن ۵/۷ سانتی‌متر داخل شانه شده تا یقه پشت از یقه جلو بزرگ‌تر باشد و بقه جلو را بکشد و نیم سانتی‌متر از شانه طرف حلقه به شانه پشت اضافه می‌کنیم.

مدل یقه دلبری

یقه دلبری و روش دوخت آن

یقه دلبری

در این مدل یقه، آستین‌ها به جای اینکه روی کتف قرار بگیرند، به روی شانه یا حتی بازوها وصل می‌شوند و خط وسط یقه نسبت به حد آستین‌ها پایین‌تر قرار گرفته است. این مدل یقه در میان انواع یقه‌های زنانه بیشتر مورد پسند سلبریتی‌هاست و معمولاً بر تن سلبریتی‌هایی می‌بینید که بدنی استخوانی و ترقوه‌هایی بیرون زده دارند. این مدل یقه هم به صورت آستین کوتاه و هم بلند جلوه‌ی خوبی دارد. مدل یقه دلبری یکی از انواع یقه لباس زنانه است که هم در پوشاک کژوال و هم در لباس‌های مجلسی و حتی لباس عروس می‌تواند به کار گرفته می‌شود. این مدل یقه همانند مدل قایقی، در حرکت دست‌ها محدودیتی به وجود می‌آورد که می‌توان با تعبیه کردن یک تکه پارچه کشی در قسمت زیر حلقه آستین این مشکل را نیز حل کرد.

روش دوخت یقه دلبری

از الگوی پایه (اولیه) استفاده می‌شود. قسمت پشت لباس به سلیقه خودمان بستگی دارد که ساده و یا به صورت خشتی باشد. در قسمت جلو الگو از گودی گردن پائین رفته و از گوشه گردن روی شانه به دلخواه وارد شانه شده روی الگو این نقطه را اندازه زده و با دو خط مستقیم به هم وصل می‌کنیم. سپس از نقطه‌ای که این دو خط به هم تقاطع پیدا کرده‌اند به اندازه ۱ تا ۵/۱ سانتی‌متر به طرف وسط جلو رفته و به نقطه علامت زده در روی شانه وصل می‌کنیم. این کار را برای این انجام می‌دهیم که خط پائین یقه خشتی شل نایستد. باید توجه داشت که به سجاف لایه چسبانده می‌شود و بعد از دوخت آن به لباس حتماً زاویه‌ها تا دوخت باید چرت بخورد تا راحت برگردد. قسمت هاشور از الگو جدا می‌شود. پارچه مورد نیاز مانند یقه هفتی است.

مدل یقه حلزونی

یقه حلزونی و روش دوخت آن

یقه حلزونی

یقه‌ی حلزونی بیشتر در طراحی شومیزها و پیراهن‌های مهمانی عصرانه کاربرد دارد. این مدل یقه از چین‌های کوچک روی هم ساخته شده که معمولا در دوخت آنها از متریال‌های لختی مثل حریر یا ریون استفاده می‌شود. مدل یقه حلزونی را بهتر است در لباس‌هایی که تنه و دامن تنگ و فیتی دارند به کار‌ ببرید. در نظر داشته باشید که با انتخاب این مدل یقه که یک طرح شلوغ به حساب می‌آید، بهتر است بقیه اجزای لباس مجلسی و حتی اکسسوری‌ها را ساده انتخاب کنید.

روش دوخت یقه حلزونی

دوخت و طراحی یقه حلزونی با انواع دیگر یقه زنانه کمی تفاوت دارد. اگر می‌خواهید یقه حلزونی با چین بیشتر و بلندتری داشته باشید الگو را در کاغذ A3 با بزرگ نمایی ۱۰۰ درصد پرینت بگیرید. و اگر می خواهید یقه حلزونی کوچکتر باشد الگو را روی کاغذA4 پرینت بگیرید. الگو را با دقت از روی خطوط بریده و آن را با سنجاق ته‌گرد روی پارچه نمدی وصل کنید. نمد درست روی خطوط الگو ببرید. این کارا را دوباره تکرار کرده و قطعه دوم را مانند قطعه اول ببرید.

دو تکه برش داده شده را روی هم قرار دهید. با نیم سانت فاصله از کنار درز آن را مستقیم و تمیز چرخ‌کاری کنید. نخ‌های اضافی را تمیز کنید. دو تکه را از قسمت درز صاف کنید و با اتوی گرم از پشت آن را اتو کنید. در قسمت جلوی یقه، روی درز وسط را، به صورت زیک‌زاک چرخ‌کاری کنید. این کار باعث صاف و مرتب ماندن درز وسط شده و حالت چین‌دار بهتری به یقه می‌دهد. سنجاق پیکسل را در قسمت پشت کار مانند تصویر با چسب حرارتی وصل کنید و یا در محل خود بدوزید. یک سنجاق قسمت بالای یقه و دیگری در قسمت پایین برای بهتر ماندن یقه روی لباس قرار می‌گیرد. دکمه‌های تزئینی  را روی قسمت جلو در فواصل مناسب بدوزید.

یقه چین دار یا یقه حلزونی تزئینی ما آماده شده است. می‌توانید این یقه تزئینی را در سایز‌ها و رنگ‌های متناسب با استایل پیراهن‌های خود تهیه کنید و در میهمانی‌ها متفاوت ظاهر شوید. با دکمه‌های متفاوت و خاص می‌توانید آن را تزئین کنید و لذت ببرید.

مدل یقه بلیزری

یقه بلیزری و نحوه دوخت به روش انگلیسی

یقه بلیزری

بلیزر در زبان انگلیسی به معنی کت اسپرت بوده و یقه بلیزری یک مدل یقه برگردان (شبیه به یقه انگلیسی) است که یک طرف یقه روی سمت مقابل قرار می‌گیرد. یقه بلیزری در میان انواع یقه زنانه بیشتر در طراحی کت‌ها، بارانی‌ها و پالتوهای شیک و رسمی می‌بینیم. شاید به ذهن شما خطور کند چرا این مدل یقه را بین مدل‌های مجلسی معرفی می‌کنیم؛ در عصر حاضر کت و شلوار‌ها یا حتی کت‌های تک تا زانو یک کتگوری اصلی لباس مجلسی زنانه را تشکیل می‌دهند. دوخت یقه بلیزری یک انتخاب عالی برای کت‌های کوتاه مجلسی‌ست که می‌خواهید با شلوار یا بدون شلوار بپوشید.

یقه بلیزری علاوه بر لباس‌های رسمی، در دوخت‌های کژوال‌تر و به صورت اورسایز و افتاده نیز استفاده می‌شود. مدل دراپه در قسمت بالاتنه ( از شانه تا کمر) به صورت چین‌هایی بزرگ که روی هم قرار گرفته‌اند دوخته می‌شود. این مدل یقه به دلیل پرحجم نشان دادن بالا تنه، برای کسانی که شانه و سینه‌های کوچکی دارند بسیار مناسب است. یقه دراپه هم در جلو و هم پشت لباس مجلسی می‌تواند طراحی شود. طراحان لباس مجلسی اغلب جنس پارچه‌ی این مدل یقه از بین پارچه‌های لختی مثل لمه یا ریون انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند دوخت لباس در قسمت پایین تنه، تنگ‌ شود در ادامه به روش دوخت یقه بلیزری انگلیسی می‌پردازیم.

روش دوخت یقه بلیزری

ابتدا الگو را مثل یقه انگلیسی دو تکه رسم می‌کنیم الگوی بالا تنه جلو و پشت را می‌کشیم و ۶ الی ۸ سانتی‌متر برای جا دکمه و در سر شانه جلو ۵/۱ سانتی‌متر داخل شده و این ۵/۱ سانتی‌متر را به خطی که قبلاً خط کمر تا جادکمه ادامه داده شده بود وصل می‌کنیم. دیگر لازم نیست به ۵/۱ سانتی‌متر هلال یقه پشت داخل شویم همان هلال اول را رسم می‌کنیم.مثلا ۹ سانتی‌متر و بعد خط رولت را هم رسم می‌کنیم و بعد پهنای یقه ۷ سانتی‌متر باید باشد. بعد از این که ۷ سانتی‌متر از کنار خط اول چه روی سر شانه و چه در بالا در نظر گرفتیم و رولت کردیم نوک دو دال را با خطی به هم وصل می‌کنیم و بعد یک زاویه قائمه رسم می‌کنیم یعنی خط  ۵/۱ سانتی‌متری را به پایین به صورت زاویه قائم ادامه می‌دهیم.

البته این خط را تا روی خط وصل شده به نوک دو دال ادامه می‌دهیم و بعد نیم ساز زاویه قائمه باید ۷ سانتی‌متر باشد سپس به طرف پایین یعنی طرف چپ هم این خط را به اندازه ۷سانتی‌متر دیگر ادامه می دهیم و دوباره ۷ سانتی‌متر دیگر هم به طرف بالا ادامه می‌دهیم.

این کار را به صورت سه عدد ۷ سانتی‌‌متر مجزا ادامه می‌دهیم و بعد یک مثلث تشکیل می‎شود و بعد از کنار زاویه ۵ سانتی‌متر به طرف چپ رفته و به سر شانه وصل می‌کنیم اگر خواستیم ۱ سانتی‌متر از این ۵ سانتی‌متر را بالا می‌رویم، البته خط بالا را اندازه گرفته و تقسیم بر دو می‌شود و بعد حاصل ۵ سانتی‌متر به دست می آید برای سجاف ۵ سانتی‌متر از کنار خط  ۵/۱ سانتی‌متری به طرف چپ آمده و برای سجاف یقه حداقل پهنای سجاف بلیز دو برابر جادکمه است. یقه بلیزر نیازی به اوزمان ندارد.

دیدگاه‌ها ۰